Kisebb házak, lakások sajnos általában kicsike konyhával is rendelkeznek, a rendelkezésre álló területét inkább a szobák méreténél használják ki. Pedig a konyhában igen sok időt töltünk, érdemes tehát legalább optikai térnövelésen gondolkodnunk.
Utólag is növelhetjük a teret optikailag a felhasznált színekkel, valamint természetes és mesterséges világítással egyaránt.
Sokan azt gondolják, hogy a fehér szín növeli a teret. Ez igaz is, de nem csak kizárólag a fehér színre. Bátran válasszunk világos pasztell színű festéket a konyhába, a konyha festésére, hisz egy szép világos napsárga, vagy krémszín, valamint a zöld világos árnyalatai, és akár a jól eltalált világoskék festék szintén csodálatos, tágasnak tűnő konyhát varázsolnak egy kis konyhahelyiségből is.
A színek kombinációjával, széles csíkozással, színes sávokkal is növelhetjük optilkailag a teret. A konyhapult, mosogató, tűzhely környéki csempézést megoldhatjuk egy-egy csempecsalád kicsit kontrasztosabb árnyalatainak kombinációjával, vízszintesen soronként eltérő színekben, esetleg dekorelemekkel kombinálva, mely sorok folytathatóak a festésben körös-körül a konyhán. Igaz ez a metro csempével burkolt konyhai falakra is! A metro csempe sorai folytathatóak a fal színeivel, egy vagy akár két sorosan kombinálva is, attól függően, hogy milyen vastag sávokat szeretnénk.
A klasszikus osztott konyhai csempék esetében is használhatunk – bár már nem kontrasztos, hanem inkább pasztell színekből alkotott sávokat a falakon, melyek szintén tágítják a teret.
A világos falak, világos berendezés legjobb párosítása a sötétebb színekkel kombinált, mintázottan lerakott padlózat, mely vonzza a szemet, és a világos falszínnel kombinálva tágítja a teret.
Burkoljunk bátran akár pepitában!
Majd végül, de nem utolsó sorban a megfelelő világításra kell nagy hangsúlyt fektetnünk. Hiába kicsi a konyha, nem elegendő az egy darab központi világítás! Ha csak ennyit használunk, sötét sarkok, sötét konyhapult, félhomályos területek lesz az eredmény. Használjunk kiegészítő világítást, világítsuk tehát meg a sarkakat, a falakat megfelelően, hogy kellemes fényárban ússzon a konyhánk!
Egy nagyon hatásos ötlet a kisméretű konyha terének optikai növelésére, hogy ablak hatású dekroációt helyezünk egy, egyébként ablakkal nem rendelkező falra (lehet ez a dekoráció több ablakból álló is). Klasszikus fa ablakkeret, homokfújt üveg “ablakszemmel”, mely mögött megbújik 1-2 beépített spotlámpa… Tökéletes hangulatvilágítás, az ablak dekor által amúgy is megnövelt téreben. Hisz köztudott, hogy az ablakok, tükrök térnövelő hatásúak. Így tehát, az ablakkeretbe tükröt is helyezhetünk a kombinált hatás érdekében.
Egy másik ablakos ötlet, mely szintén egy régi ablak újrafelhasználásában rejlik: tisztítsuk meg, csiszoljuk le, fessük át, majd helyezzünk az ablakkeret mögé egy, a nyaraláson készült vidám fotót, vagy tájképet és akasszuk a falra! Mintha kinézhetnénk a nyárra bármikor, “ablakunkon” keresztül.
Fokozhatjuk a hatást, ha megvilágítjuk!
Ám ha fentebb említett dekoráció nem szimpatikus, egy-egy vidám, világos kép, képmegvilágító lámpával, vagy a központi mennyezeti világítással – csillárral – harmonizáló fali lámpa nagyon jó térnövelő hatású lehet. Érdemes külön kapcsolóval szabályozhatóan beépíttetni a különböző lámpákat, hogy csak a szükségeset működtessük, ki-ki igényének megfelelően.
Lámpa vásárlásnál válasszunk egy-egy lámpacsaládból világítótestet a helyiségbe, hogy a tökéletes világítás tökéletes harmóniát árasszon a helyiségben, sőt, az egész lakásban.