A terasz, vagy kerti pihenő, esetleg kerti utak burkolata is lehet kerámia padlólap. Azonban a burkolat, és a burkolási segédanyagok kiválasztása nagyobb odafigyelést igényel, mint beltéri burkolat esetén, hisz kültérben az időjárás viszontagságainak folyamatosan ki van téve a felület. Ezen felül fontos a megfelelő lejtés kialakítása.
A kültéri kerámia padlólapok nagy igénybevételnek vannak kitéve az időjárás miatt. Az eső, a hó, a fagy valamint a napsugárzás egyaránt hatással van rá, nem beszélve a nagy hőingadozásról. Ezen tényezők mind károsíthatják, ha nem megfelelő anyagokkal és szakértelemmel van burkolva.
A szakszerű kültéri burkoláshoz megfelelő minőségű kültéri fagyálló padlólap, valamint segédanyagok szükségesek, hogy a terasz, kerti pihenő, vagy kerti utak burkolata valóban időtálló legyen. Bízzuk szakemberre a burkolást, és a segédanyagok kiválasztását is, valamint maga a kültéri burkolólap esetében is kérjük ki a véleményét! Mindenképp kültérre is alkalmas, fagyálló padlólapot válasszunk!
Hiába nem saját kezűleg végezzük a burkolást, nem árt tisztában lennünk a terasz burkolás alapjaival.
1) Lejtés, vízszigetelés
Az első feltétel, hogy a teraszburkolatnak 2% lejtést kell biztosítani. A terasz, erkély építése remélhetőleg már úgy történt, hogy biztosítva van a vízszigetelés, bitumenes vízszigetelő lemezzel, melyet két betonréteg közé alkalmaznak. Az alsó betonréteg esetén elegendő 1-1,5% lejtés is, erre kerülhet a vízszigetelő lemez, majd a fedő betonréteget már úgy kell kialakítani, hogy 2%-os lejtést biztosítunk. Ha ez elmarad, a burkolás előtt még korrigálható az aljzattal.
A bitumenes szigetelő lemez különösen fontos abban az esetben, ha a terasz közvetlenül a talajjal találkozik alulról, mert ez biztosítja, hogy az alulról érkező talajpára ne károsíthassa a burkolatot, a padlólapunk ne ázhasson fel.
2) Dilatáció
Az aljzaton mozgási hézagot szükséges kialakítani 3,0-3,3 méterenként, és a szegélyek mentén is. Ha elmarad a dilatációs (tágulási) hézagok kialakítása, sajnos néhány év alatt – rosszabb esetben hamarabb – a feszülés miatt felválik a padlólap. A dilatációs hézagokba dilatációs profil behelyezésével a burkolat szépsége nem fog csorbát szenvedni.
Ha az építéskor elmaradt a dilatációs hézagok kialakítása, utólagos vágással is kivitelezhető.
3) Vízszigetelés – csapadékvíz
A szigetelő lemezt fedő betonrétegre következik a műgyanta tartalmú vízszigetelés, ami gyakorlatilag egy kenhető vízszigetelő “fólia”.
Ajánljuk a Mapei Mapelastic kétkomponensű kültéri kenhető vízszigetelését, mely uszodák medencéinek vízszigetelésénél is bevált, általánosan használt kivitelezések során. Az ún. utólagos vízszigetelés felhordása simítóval történik, legalább 2 rétegben, régtegenként maximum 2mm rétegvastagságig – nem ajánlott ezzel megoldani a szükséges lejtési mértéket! Az első rétegbe üvegszövet hálót kell fektetni. A második régeg felhordása előtt legalább 4-5 órát várni kell. A felhordás után legalább 24 óráig ne érintkezzen vízzel. Ezen felül azzal kell számolni, hogy a felület esetleges terhelésével, azaz a kerámialapok burkolásával legalább 5 napot kell várni.
Ez a réteg nagyon fontos a burkolat alatt, hisz ez akadályozza meg a csapadékvíz aljzaton való átszivárgását, az esetleges terasz alatti pince, vagy lakótér beázását, valamint biztosítja a burkolat időtállóságát.
4) Burkolás – burkolatragasztó
Kültéri padlólap fektetésénél mindig kültérre is alkalmas, fagyálló, flexibilis csemperagasztó használata szükséges! A szükséges mennyiséget mindig szakember határozza meg, ugyanis nagyban befolyásolja az alkalmazott burkolási technika.
Nem árt tudni (az anyagszükséglet – és költség – számítása miatt is), hogy kültéri burkolat esetén javasolt kétoldali kenéstechnikával burkolni, azaz az aljzatra és a kültéri fagyálló padlólap aljának teljes felületére felvinni a ragasztót, és enyhe mozgatással beágyazni a helyére. Ezzel a módszerrel érhető el az üregmentes ragasztás, mely a kültéri burkolat tartósságát biztosítja.
5) Fugázás
Fontos a körültekintő választás, kültérre minden esetben flexibilis, fagyálló fugázó anyagot válasszunk, a kívánt színben.
Körültekintő, szakszerű burkolással hosszú évekig elégedettek lehetünk a terasz burkolatunkkal. Bízzuk szakemberre a burkolást, hisz nem várt esetek is felmerülhetnek főként régi, felújítandó terasz esetén. Ne spóroljunk az anyagon, minőségi segédanyagokat, és minőségi kültéri padlapot válasszunk a kivitelezéshez, akár a szakemberre közösen.