Napjainkban szinte minden iparágban feltűnik a dizájn szó számos vonatkozásban. Egyaránt találunk dizájn termékeket mindennapi használati tárgyak kínálatában, akár a csaptelepek területén is. Egy-egy szaniter tervező, egy-egy új termékcsalád megtervezésekor kitér a felszerelt csaptelep küllemére is, valamint, ami talán sokunknak még fontosabb, a víz-gazdaságos működésre is. Bonyolult tervezői munka egy-egy dizájn csaptelep, hisz az elvárt energiatakarékosságnak is meg kell felelnie a dizájnon felül.
Napjainkra olyan gyártási technológiát alakítottak ki a gyártók, hogy szinte minden megálmodott forma megvalósítható. A csaptelep különleges formavilágának csak a tervező mérnökök, designerek kreativitása szabhat határt. A következő sorokban a csaptelepek lehetséges fajtáit próbáljuk bemutatni.
Három alaptípust különböztetünk meg a csaptelepek között:
– keverőfejes csaptelep: ez esetben a hőmérsékletet és a víz erősségét egy keverőkar segítségével lehet beállítani. Ez a típus a legelterjedtebb, mert ezt a legegyszerűbb kezelni, meggyorsítja a víz áramlásának beállítását, ezáltal pénzt és energiát takaríthatunk meg. Az összes ilyen csaptelep kerámiabetéttel van ellátva.
– kétkaros csaptelepeké. Egyre több gyártó tervez olyan csaptelep családot, amin külön karral lehet állítani a hideg, illetve meleg vizet. Ez a megoldás általában a nosztalgikus formavilágra jellemző, de jó pár példa van rá, hogy modern armatúráknál is alkalmazzák. Szinte itt is mindegyik kerámiabetétes, de azért néhány márka klasszikus családjánál megtartották a hagyományos mechanikus tekerőt.
– termosztátos csaptelep, amin egy hőfokszabályozó segítségével állíthatjuk be a kívánt hőmérsékletet. Az ilyen csaptelepek mindegyike forrázásvédelemmel van ellátva, ami azt jelenti, hogy egy adott hőmérséklet eléréséhez egy biztonsági gombot kell lenyomni a csaptelep hőmérséklet szabályozóján. Ennek előnyét elsősorban a kisgyermekes családok élvezik. Sajnos ezek a termosztátos csaptelepek magasabb árfekvést képviselnek.
Egy másik, szintén fontos szempont szerint kétféle csaptelepet különböztetünk meg:
– falon kívüli csaptelepek csoportja, a másik pedig a mostanában egyre elterjedtebb úgynevezett
– falsík alatti csaptelepek.
A kettő között az alapvető különbség, hogy míg az egyszerű falon kívüli csaptelepeknél a vízkeverés falon kívül történik, a falsík alatti csapoknál ugyan az a falon belüli részben. Az utóbbi típus vásárlásánál elengedhetetlen szempont, hogy olyan terméket válasszunk, ahol legalább 5 év garanciát vállal a gyártó. Ezen típusok nagyobb részénél a falon belüli és a falon kívüli részeket külön kell megvásárolni. Ezt a belső egységet a burkolást megelőzően kell beszerelni a falba, míg a látszó külső részt csak akkor, amikor már minden kész. Érdemes a színkészlet felszerelését a legvégére hagyni, mert akkor kevesebb az esélye egy esetleges karcolásnak, esztétikai sérülésnek.
Ezen felül megkülönböztetünk csaptelepeket felhasználási területük alapján: mosdó, zuhany, kádtöltő, KMT (kád-, mosdótöltő), bidet, vagy mosogató csaptelep
Ezeken belül szerelési mód alapján: álló, fali, vagy kádperemre szerelhető
Kezelési mód alapján: egykaros, gombos (tekerős), nyomógombos, infra vezérlésű csaptelep
A mai modern tervezésnek köszönhetően szokatlan színekben pompázó csaptelepet is választhatunk, fekete, fehér, piros, vagy akár zöld, vagy egyéb, már-már extrémnek tűnő színekben. Modern világunkban lassacskán talán el is tűnik a kínálatból a hagyományosnak mondható króm szín?
Válasszon ki-ki maga ízlésének megfelelő színt, formavilágot, a minőség legjobb bizonyítéka a legtöbb gyártó által vállalt 5 év garancia.