Sokféle padló, padlóburkolatot használunk otthonunk burkolására, legtöbbször helyiségektől eltérően. Leggyakrabban előforduló a padlólap (vagy padlócsempe), a lamináltpadló, parketta, szőnyeg vagy szőnyegpadló illetve a linóleum burkolatok.
Ezen padlólapok mindennapi tisztán tartása fontos életterünk komfortjának és higiéniájának megőrzése érdekében.
A komfort és a higiénia mellett a napi tisztítás, ápolás a padló felület tartósságára is hatással van.
Általánosságban elmondható, hogy a padló tisztítását a nagyobb, kevéssé tapadó szennyeződések eltávolításával kezdjük. Erre legcélszerűbb porszívót használni, hisz a kis porszemcsék is eltávolításra kerülnek, melyek ugyan szabad szemmel nem láthatóak, de pl. hidegburkolat felmosása esetén okozhatják a felület csíkosságát, mivel nem távolítottuk el megfelelően a szennyeződést. Higiéniai szempontokból sem megfelelő munkát végeztünk.
A porszívózást követően a felületre tapadt, oda száradt szennyeződéseket már csak vizes tisztítással távolíthatjuk el.
Tisztítószer használatára is szükség van, használjunk általános tisztítószert, padlófelmosót, mely az adott padlóburkolat anyagában nem tehet kárt. Kerüljük a maró hatású tisztítószerek használatát.
Bár a kerámia padlóburkolatok felületének anyaga erősen ellenáll a maró hatású szereknek, ezek esetében is ajánlott kerülni a használatukat, hisz a fuga könnyebben károsodhat. Azonban a kerámia padlóburkolatok talán a legkönnyebben tisztítható, ápolható burkolatok, és a legellenállóbbak is. Akár bő vízzel is áztathatóak, nedves, tisztítószeres felmosással a makacs szennyeződések is könnyedén eltüntethetőek. Felmosást követően hagyjuk felszáradni, vizesen nagyon csúszóssá válhatnak. Kisebb szennyeződések esetén, portalanítás érdekében a nedves ruhával való feltörlés elegendő.
Porózus felületű – általában gres – padlólapok esetén szükség lehet impregnálásra, hogy megóvjuk a padlólapot a beszivárgó szennyeződésektől. Az impregnálást – ha szükséges az adott padlólapnál – a lerakást követően azonnal végezzük el.
A szín-, minta-, és méretválaszték a kerámia burkolatoknál a legnagyobb. Piros, fekete, fehér, zöld, kék… és még sorolhatnánk a színeket, a márvány mintás, csíkos, kockás, vagy éppen fa hatású, kő hatású mintázatokat, szinte csak a fantáziánk szabhat határt. A padlólapok méretválasztéka szintén hatalmas a kicsi, 10*10 cm-től a 60*60 cm, vagy még nagyobb méretekig, hatalmas a kínálat, melyből igényünk szerint választhatunk.
Meleg otthonra, természetközeli hangulatra vágyunk, a parketták, lamináltpadlók választékában se fogunk csalódni. Parketta, laminált padló esetében azonban kerüljük a bő vizes felmosást! Porszívózást követően töröljük át a laminált padlót nedves (nem vizes!) moppal, hagyjuk felszáradni. Száradást követően szükség lehet egy utántörlésre száraz moppal, hogy visszanyerje a padló a fényét.
Ennek elősegítése, vagy akár elkerülése érdekében használjuk kifejezetten a laminált padlóra ajánlott regeneráló szert, vagy akár sima háztartási öblítőszert is. Nem lesz láthatóan matt a felülett, és csodás illat tölti meg helyiséget.
Bár a szőnyeg biztosítja családunk számára a legnagyobb komfortérzetet, ám a szőnyegek, szőnyegpadlók szinte naponta igénylik a tisztítást. A mindennapi, alapos porszívózás mellett is keletkezhetnek kisebb, nagyobb foltok a mindennapi használat közben, melyeket ajánlott azonnal felitatni, feltörölni, és a szőnyegen használható szőnyegtisztítóval, vagy általános mosószerrel feltakarítani. Az idő elteltével így is szükség lehet alaposabb felületi tiszításra, melyet ajánlott szakemberre (pl. patyolat) bízni.
Napjaink kínálatában a padlólaphoz (padlócsempéhez) megszólalásig hasonló, vagy akár faparketta, laminált padló hatású linóleumot, PVC padlót is vásárolhatunk. Kopórétege kevésbé áll ellent a kisebb karcolódásoknak, így hamar megmattulhat. A rendszeres felmosáson kívül ajánlott olykor viaszos tisztítószerrel takarítani, így visszanyeri fényét, újszerűvé varázsolhatjuk.
Bármilyen padló tisztításába is kezdünk, a felületnek megfelelő tisztítószert használjunk, lehetőleg nem maró anyagot.
Érdemes szétnézni a konyhában, a szódabikarbóna, só, citrom és ecet, valamint ezek megfelelő keveréke környezetre káros anyag mentesen, megfelelően alkalmazva kiváló háztartási tisztítószereket alkotnak.