Mint a legtöbb fűtőanyag, a fabrikett helyes használatát is ki kell tapasztalnunk, meg kell tanulnunk. Aki még nem használt fűtésre fabrikettet, vagy még egyáltalán nem találkozott vele, sok-sok kérdésen törheti a fejét:
Milyen a fűtőértéke a tüzifához képest? Mennyit kell a tűzre tenni? Mennyi hamu keletkezik az égés során? Milyen fűtőberendezésben használható?
A kérdéseket hosszasan sorolhatnánk, ám az alábbiakban a kérdések felsorolása mellett meg is válaszoljuk a leggyakrabban felmerülő kérdéseket.
1. Milyen fűtőberendezésekben használható?
Fabrikettel fűthetünk minden olyan fűtőtesben, amelyben fával és/vagy szénnel lehet fűteni. Leginkább kandallóba és cserépkályhába ajánlott, de vegyestüzelésű kazánban is használható. Csak a kazánt gyártó cég által ajánlott berendezésben használják. A tűzteret legfeljebb csak 50%-os arányban szabad feltölteni!
A fabrikettet használhatjuk kerti sütőben, grillezésre is.
2. Mennyit kell egyszerre a fabrikettből rátenni a tűzre?
Általánosságban kijelenthető, hogy fele annyit, mintha hagyományos tüzifát használnánk.
A fabrikett préselt, szárított “fűrészporból” készül, a tüzifától kb. 2-3-szor nagyobb sűrűségű, a szén energiatartalmának felel meg (17,5-18,9 MJ/kg = 4000-4500 kalória) így a fűtőértéke kb. 50 %-kal nagyobb, mint a nyers tűzifáé.
3. Milyen a fűtőértéke pl. a tűzifához képest?
A fabrikett a hagyományos tüzifától 2-szer 3-szor nagyobb sűrűségű, így kb. 50%-kal nagyobb fűtőértékű, vagyis megegyező fűtőhatás érdekében kevesebb fabrikettet kell elégetni. Nagyobb hatékonysággal ég, hosszabb ideig izzik, mint a hagyományos tüzifa.
4. Hogyan és mivel kell begyújtani?
Felesleges lenne tűzgyújtó folyadékot vásárolni fabrikett begyújtásához, elegendő néhány – egyébként is jól égő – papírgalacsin, melyeket begyújtva könnyedén lángra kap a fabrikett is. Ajánlott felülről begyújtani, de a hagyományos, alulról begyújtás is könnyedén kivitelezhető.
5. Hogyan kell a szellőzést beállítani – begyújtani, táplálni, fenntartni a tüzet?
A fabrikett begyújtását kis mennyiséggel kell kezdeni, majd a begyulladt tüzet fokozatosan kell pakolni, táplálni. A begyulladáskor nagyobb szellőzést kell biztosítani a tűztérnek, majd amikor már átizzott az anyag, kékes lánggal izzik, a szellőzést csökkenteni, minimalizálni kell, hogy minél tovább fenntarsuk az izzó állapotot, hogy minél tovább élvezhessük a hőleadását.
6. Vegyesen kell-e használni a brikettet a fával?
Önmagában is tökéletes, nem kell vegyesen használni fával, azonban lehetséges.
7. Mennyi ideig tartja a hőt (izzik) a fabrikett?
Nagyobb hatékonysággal ég, hosszabb ideig izzik, mint a hagyományos tüzifa. Ha a napközbeni fűtést követően estére /éjszakára csak pl. 3 db-ot teszünk a tűzre, még 4-5 óra múlva is izzik a brikett, meleget ad a fűtőtest.
8. A bükk brikett mennyiben különbözik a fenyőtől?
A fabrikett minőségét, fűtőértékét nem csak az alapanyag határozza meg, befolyásolja a préselési eljárás minősége. Jelenleg a legmagasabb minőségű a RUF brikett-présen készült szögletes fabrikett. A RUF brikettek általánosságban sokkal jobbak mint pl. a hengeres kialakítású, egyéb eljárással préselt termékek.
9. Mennyi salak, hamu keletkezik fabrikett égetése esetén?
Mindössze 1-2 % hamu marad vissza (tűzifánál kb. 15-20% hamu, szénnél kb 30%). A bio fabrikett a keletkezett hamuja környezetbarát, akár a kiskertek trágyázásához is felhasználhatjuk.
10. Hogy kell tárolni a fabrikettet?
Tárolása, szállítása, felhasználása könnyű, tiszta. Műanyag zsugorban, vagy zsákokban vásárolható meg, tüzelésre készen. A fabrikettet száraz, fedett, zárt helyen tároljuk.
11. Mi a RUF fabrikett?
RUF brikettnek azokat a négyszög alakú tömörítvényeket nevezzük, melyek 15*6*10 cm méretűek. Mezőgazdasági, faipari, erdőgazdasági melléktermékekből állítják elő RUF hidraulikus prés gépen.
12. Van-e különbség a tégla- és a henger alakú fabrikett között?
Alapvetően nincs. A fűtőértéket nem a formája határozza meg, hanem az alapanyag és a préselési nyomás nagysága (minél nagyobb nyomáson préselik, annál tovább izzik brikett).
A fentebbi kérdések-válaszok koránt sem tartalmazzák az összes felmerülő kérdést, ám igyekeztünk a legtöbbet felmerülőt összefoglalni. További kérdések feltehetőek vevőszolgálatunk elérhetőségein: https://www.otthondepo.hu