Otthonunkban és munkahelyünkön egyaránt fontos a rendszeres szellőztetés a téli hidegben is, nem csak nyáron. Az elhasználódott levegő károsan hat egészségünkre, levertnek érezhetjük magunkat, fejfájást is okozhat a számos egyéb káros élettani hatása mellett.
A jó közérzet meghatározója a levegő páratartalma, hőmérséklete, az oxigénben dús, friss levegő jelenléte. A megfelelő minőségű, akár rövid idejű szellőzés döntő tényező a beltéri klíma kialakításában, télen, nyáron egyaránt.
Főként tetőtérben tapasztalhatjuk a “nehéz” meleg levegő kellemetlen hatását, így fokozottan figyeljünk oda a megfelelő szellőztetésre. A VELUX tetőtéri ablakok alkotórésze a beépített szellőzőnyílás, ami természetes módon gondoskodik a helyiség levegőjének cserélődéséről, a nélkül, hogy ablakot nyitnánk. A beépített szellőzőnyílást nyissuk meg, így a folyamatos levegőcsere garantált.
Reggel ébredés után érdemes alaposan átszellőztetni az otthonunkat 5-10 perc alatt, főleg télen. Érdemes a fűtést a szellőztetés idejére lejjebb venni, és a szellőztetés végeztével indítsuk el újra, vagy csavarjuk magasabb fokozatra.
Napközben többször is végezhetünk egy gyors átszellőztetést teljesen kitárt ajtókkal, ablakokkal, ami tartson legalább 5 percig. Ne felejtsük el a fűtést ilyenkor is kicsit visszavenni!
A szellőztetés akkor hatékony, ha otthonunk levegője kicserélődik. Ez intenzív szellőztetéssel valósítható meg. Azaz a szellőztetés idejére nyissa ki teljesen ki teljesen az ablakokat.
Az intenzív szellőztetésnél még hatékonyabb, ha kereszthuzattal szellőztetünk. Nyissuk ki az ablakokat minden helyiségben, a helyiségek közötti ajtókat is, és az így kialakuló huzat felgyorsítja az állott és párás helyiség levegőcseréjét. Ha szobanövényeket tartunk, ezeket a szellőztetés idejére vegyük ki a közvetlen huzatból.
Szellőztetéshez a bukóra nyitott, bukón nyitva hagyott ablak nem hatékony megoldás. A bukóra kinyitott ablakokkal végzett szellőztetésnél 30–60 perc szükséges a levegőcseréhez, ami jelentőseb több, mint az intenzív szellőztetés, vagy a kereszthuzattal végzett szellőztetés ideje. Ráadásul ilyen hosszú idő alatt kihűlnek a falak és a padló, ami megnöveli otthonunk fűtésköltségeit.
Az alábbi tippek segíthetnek, mikor és hogyan szellőztessünk feltétlenül – még télen is:
– reggel, ébredés után szellőztessük át a hálót, és az egész lakást intenzíven
– lefekvés előtt szintén szellőztessünk
– főzéskor többször, és/vagy utána is nyissunk ablakot a konyhában
– étkezés után szellőztessünk az étkezőben
– amikor ki van teregetve az otthonunkban a ruha, szellőztessünk napjában többször, intenzíven!
– takarítás után nyissunk ablakot, szellőztessünk alaposan
– irodánkat, munkahelyünket érkezéskor szellőztessük ki, tegyük ugyan ezt étkezés után, akár napjában többször. Távozás előtt érdemes egy rövid szellőztetést szintén beiktatni, hogy reggel frissebb levegő fogadjon.
Tetőtérben is használjuk ki a kereszthuzat adta lehetőségeket. A különböző tetősíkokon található ablakok egyidejű kinyitásával és a természetes légmozgások kihasználásával rövid idő alatt hatékonyan szellőztethet.
Vagy nyisson ki egy homlokzati ablakot, valamint egy tetőtéri ablakot, így a levegő hamar kicserélődik.
Szellőztessünk gyakran egészségünkért, építkezéskor vegyük figyelembe a szellőztetés fontosságát is a tervezés, a beépítésre kerülő ablakok kiválasztása során.